- Startsida
- Begagnade mobiler
- Motorola
-
Edge 5G
Motorola
Edge 5G
Våra märken
Filtrera
Våra modeller
Filtrera
Motorola
Edge 5G
Variant
Skick
Klass C: Enheten kan ha en hel del repor och slitage på både display och baksida. Det är dock endast det kosmetiska som är påverkat. I övrigt fungerar telefonen perfekt! Läs mer
Batteri
Bra batteri: Din nya mobil har minst 85% batterihälsa. Det är tillräckligt för att batteriet ska hålla hela dagen vid normal användning. Läs mer
Färg
Solar black
Midnight magenta
€89
€89
Fullt fungerande
Testad efter checklista på 50 punkter
Laddkabel ingår
Sladd följer med. Lägg till bättre laddare i nästa steg.
Garanti & reklamationsrätt
3 års reklamationsrätt enligt konsumentköplagen. Utöver detta erbjuder vi 12 månaders garanti.
Olåst
Använd vilken operatör du vill.
Bra batteri
Batteriets hälsa är alltid i gott skick.
14 dagar öppet köp
Både i butik och online. Fullständiga villkor
Så här säger våra kunder
Beskrivning av Edge 5G
Design och byggnad
Motorola Edge 5G har en distinkt design med en glasfront (Gorilla Glass 5), ett aluminiumram och en plastbaksida. Telefonens dimensioner är 161,6 x 71,1 x 9,3 mm och den väger 188 gram. Den har en vattenavvisande beläggning vilket ger ett extra skydd mot vätskor.
Skärm och visning
Telefonen har en 6,7 tum stor OLED-skärm med en uppdateringsfrekvens på 90Hz och HDR10-stöd. Skärmen har en upplösning på 1080 x 2340 pixlar vilket ger en skarp och klar bildkvalitet. Skärmen skyddas av Corning Gorilla Glass 5.
Prestanda och kapacitet
Motorola Edge 5G drivs av Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) chipset och en Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) CPU. Den har en intern lagring på upp till 256GB och upp till 6GB RAM vilket ger snabb och smidig prestanda.
Kamera och fotografering
Telefonen är utrustad med en trippel huvudkamera med 64 MP, 8 MP och 16 MP linser. Den har även en TOF 3D-djupkamera. Kameran har LED-blixt, panorama och HDR-funktioner. För selfie-älskare finns det en 25 MP frontkamera.
Ljud och anslutning
Motorola Edge 5G har stereohögtalare och en 3,5 mm ljudjacka för en högkvalitativ ljudupplevelse. Telefonen stödjer Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.1, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS och NFC för olika anslutningsmöjligheter.
Batteri och laddning
Telefonen drivs av ett 4500 mAh Li-Po-batteri. Det stödjer 18W trådbunden laddning vilket säkerställer att din telefon laddas upp snabbt och effektivt.
Säkerhet och funktioner
För säkerhet har Motorola Edge 5G en under-display optisk fingeravtryckssensor. Dessutom har den en accelerometer, gyro och närhetssensorer för bättre användarupplevelse.
Färger och modeller
Motorola Edge 5G finns i två attraktiva färger: Solar Black och Midnight Magenta. Modellnumren för denna telefon är XT2063-2 och XT2063-3.
Tekniska specifikationer Edge 5G
| Stöd för 5G | Ja |
|---|---|
| Lanseringsår | 2020 |
| Batteristorlek | 4 500 mAh |
| Laddning (kabel) | 18 W |
| Laddning (trådlös) | Nej |
| Skärmstorlek | 6,7 " |
| Skärmteknik | OLED |
| Vikt | 188 g |
| Mått (b × h × d) | 71,1 × 161,6 × 9,3 mm |
| Laddkontakt | Usb type-c 2.0 |
| Minneskort | microSD |
| Främre kamera | 25 MP |
| Bakre kamera | Vidvinkel 64 MP / Telefoto 8 MP / Ultravidvinkel 16 MP |
Ta del
av
vårt
nyhetsbrev!
Få nyheter, rabattkoder, erbjudanden och mycket mer. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.